- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Corsair Vengeance LPX 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz Memory Black - 18-22-22-42 - 1.20V - XMP 2.0 - CMK16GX4M2Z3200C16 - Limited Product Lifetime Warranty
(CMK16GX4M2C3200C18)
Specifications
| Capacity | 2 x 8GB |
| Error Checking | Non-ECC |
| Form Factor | Long DIMM 288 Pin |
| Frequency | 3200MHz |
| Ranking | |
| Series | Vengeance RGB Pro |
| Type | DDR5 |
| Voltage | 1.35V |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Compatibility | Intel 100 Series,Intel 200 Series,Intel 300 Series,Intel 400 Series,Intel 500 Series,Intel 600 Series,Intel X299,AMD 300 Series,AMD 400 Series,AMD 500 Series,AMD X570 |
| Heat Spreader | Anodized Aluminum |
| LED Lighting | RGB |
| Memory Colour | BLACK |
| Performance Profile | XMP 2.0 |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | Dynamic Multi-Zone |
| SPD Latency | 15-15-15-36 |
| SPD Speed | 2133MHz |
| SPD Voltage | 1.2V |
| Tested Latency | 16-18-18-36 |
| SKU | CMK16GX4M2C3200C18 |
| Barcode # | 740617278187 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





