- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Corsair Vengeance LPX 16GB (2x8GB) DDR4 3000MHz Memory Black CMK16GX4M2B3000C15 - Dual - 288-pin - 3200MHz - 15-17-17-35 Latency - Intel XMP 2.0 Performance - 1.35V Voltage - Limited Lifetime Warranty
(CMK16GX4M2B3000C15)
Specifications
| Capacity | 2 x 8GB |
| Error Checking | Non-ECC |
| Form Factor | Long DIMM 288-pin |
| Frequency | 3000 MHz |
| Ranking | Dual |
| Series | Vengeance LPX |
| Type | DDR4 |
| Voltage | 1.3 5V |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Compatibility | Intel 100 Series,Intel 200 Series,Intel 300 Series,Intel 400 Series,Intel 500 Series,Intel 600 Series,Intel X299 |
| Performance Profile | XMP 2.0 |
| SPD Latency | 15-15-15-36 |
| Tested Latency | 15-17-17-35 |
| SKU | CMK16GX4M2B3000C15 |
| Barcode # | 843591070010 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.040m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.130m |
| Shipping Cubic | 0.000052000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





