- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Corsair Vengeance LPX 32GB (2x16GB) DDR4 3600MHz C18 Black Heat Spreader XMP 2.0 Desktop Gaming Memory Black Memory Series:VENGEANCE LPX Memory Type:DDR4 Memory Size:32GB Kit (2 x 16GB) Tested Latency:18-22-22-42 Tested Voltage:1.35V Tested Speed:3600MHz SPD Latency:15-15-15-36 SPD Speed:2133MHz SPD Voltage:1.2V Speed Rating:PC4-28800 (3600MHz) Compatibility:Intel 300 Series,Intel 400 Series,Intel X299,AMD 300 Series,AMD 400 Series,AMD X570 Heat Spreader:Anodized Aluminum Package Memory Format:DIMM Performance Profile:XMP 2.0 Package Memory Pin:288
(CMK32GX4M2D3600C18)
Specifications
| Capacity | 32GB Kit (2x16GB) |
| Error Checking | |
| Form Factor | DIMM |
| Frequency | 3600MHz |
| Ranking | |
| Series | Vengeance LPX |
| Type | DDR4 |
| Voltage | 1.35V |
| Warranty | Limited Lifetime |
| SKU | CMK32GX4M2D3600C18 |
| Barcode # | 840006618676 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.090m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.150m |
Manufacturer Warranty: 10 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





