- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(5PXEBM72RT3U)
Specifications
| Battery | Sealed, lead-acid, Extended battery module |
| Communication/Management | Other |
| Device Type | Extended Battery Pack |
| Frequency | |
| Input Connection | 1 x IEC C20 (16 A) Socket |
| Input Voltage | |
| Misc. | Tower / Rack 3U |
| Output Receptacles | |
| Output Voltage | 72 V |
| Power Rating/Capacity | 12 V / 9 Ah |
| Series | 5PX |
| Typical Runtime | |
| Warranty | 3 Years |
| x` |
| SKU | 5PXEBM72RT3U |
| Barcode # | 743172035929 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 35.0000kg |
| Shipping Width | 0.590m |
| Shipping Height | 0.240m |
| Shipping Length | 0.780m |
| Shipping Cubic | 0.110448000m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





