- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Eaton Network-M2 Gigabit Ethernet Network Card - Web/SNMP Communications
UPS Supported: 5P, 5PX, 9PX, 9PXM, 9SX & 93PM -
Compatible with SNMP v1 and v3 and IP v4 and v6 - 744-A3983
Network Support: Ethernet 10/100/1000BaseT
Eaton Gigabit Network Card SNMP/Web Adaptor
Currently Support 5P, 5PX, 9PX and 9SX only
| · Gigabit speed: compatible with better performing, cost effective and widely deployed gigabit network switches |
| · Cybersecurity enhancements for UL 2900-2-2 certification, including stronger encryption, configurable password policy and usage of CA and PKI signed certificates |
| · Increased memory for improved operation and larger data storage |
Eaton Gigabit Network Card
The Eaton Gigabit Network Card (Network-M2) is Eaton’s latest UPS network management card that delivers IT professionals with new and exciting capabilities and features. With better speed and cybersecurity, the Gigabit Network Card improves business continuity by providing warnings of pending issues to administrators and helping to perform orderly shutdown of servers and storage.
(Network-M2)
Specifications
| Battery | |
| Communication/Management | Web/SNMP communications |
| Device Type | Network Card |
| Frequency | |
| Input Connection | |
| Input Voltage | |
| Misc. | |
| Output Receptacles | |
| Output Voltage | |
| Power Rating/Capacity | |
| Series | Eaton Gigabit Network Card |
| Typical Runtime | |
| Warranty | 1 Year |
| x` | |
| Compatible with | SNMP v1 and v3 and IP v4 and v6 |
| Current Consumption | 500/1000mA max. depending on UPS |
| Dimensions | 132.08 x 66.04 x 43.18 mm |
| Function | Web/SNMP communications |
| Network Support | Ethernet 10/100/1000BaseT |
| Power Input | 5 to 12V |
| Protocol Support | Gigabit ETHERNET, 10/100/1000 Mbits, autonegotiation, HTTP, HTTPS, TLS 1.2, SNMP V1, SNMP V3, NTP, SMTP, SMTPS DHCP CLI, SSH, ARP, Modbus |
| Supported browsers | Chome, Internet Explorer and Firefox |
| UPS Slot Type | Mini-Slot |
| UPS Supported | 5P, 5PX, 9PX, 9PXM, 9SX, 93PM, 93E UPS |
| SKU | Network-M2 |
| Barcode # | 786689016890 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 0.1900kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.000960000m3 |
Manufacturer Warranty: 12 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





