- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SMBF17)
- Sealed Lead-acid Batteries
- EBM Expansion Capability
- Metal Housing
- SEALED LEAD-ACID BATTERIES
- EBM EXPANSION CAPABILITY
- METAL HOUSING
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | CyberPower UPS: HSTP3T (3-Phase) Series MODULAR UPS (3-Phase) Series RT33 (3-Phase) Series |
| Environmental Conditions | |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Technical Information | |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Capacity | 17000 mAh |
| Battery Characteristics | Sealed |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 374 kg |
| Height | 1100 mm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 890 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| General Information | |
| Product Type | Battery Cabinet |
| Manufacturer Part Number | SMBF17 |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpower.com/au |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Product Model | SMBF17 |
| Product Name | SMBF17 Battery Cabinet |
| Brand Name | CyberPower |
| SKU | SMBF17 |
| Barcode # | 4712856278101 |
| Brand | CYBERPOWER |
| Shipping Weight | 374.0000kg |
| Shipping Width | 0.640m |
| Shipping Height | 1.240m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





