- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SMBF20)
- Sealed Lead-acid Batteries
- Metal Housing
- EBM Expansion Capability
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | CyberPower UPSes: HSTP3T10KE HSTP3T10KEBC HSTP3T15KE HSTP3T15KEBC HSTP3T20KE HSTP3T20KEBC |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 370 kg |
| Height | 1100 mm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 890 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Technical Information | |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Output Voltage | 480 V DC |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Capacity | 20000 mAh |
| Battery Characteristics | Sealed |
| General Information | |
| Product Type | Battery Cabinet |
| Manufacturer Part Number | SMBF20 |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpower.com/au |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Product Model | SMBF20 |
| Product Name | SMBF20 Battery Cabinet |
| Brand Name | CyberPower |
| SKU | SMBF20 |
| Barcode # | 4712856278095 |
| Brand | CYBERPOWER |
| Shipping Weight | 382.0000kg |
| Shipping Width | 0.640m |
| Shipping Height | 1.240m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





