- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SMBF40)
- Sealed Lead-acid Batteries
- Metal Housing
- EBM Expansion Capability
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | CyberPowe UPSes: SM060KMF HSTP3T (3-PHASE) HSTP3T10KE HSTP3T10KEBC HSTP3T15KE HSTP3T15KEBC HSTP3T20KE HSTP3T20KEBC HSTP3T30KE HSTP3T30KEBC HSTP3T40KE HSTP3T40KEBC HSTP3T60KE US 9020-60KVA |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 759 kg |
| Height | 1600 mm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 847 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Technical Information | |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Output Voltage | 480 V DC |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Capacity | 40000 mAh |
| Battery Characteristics | Sealed |
| General Information | |
| Product Type | Battery Cabinet |
| Manufacturer Part Number | SMBF40 |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpower.com/au |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Product Model | SMBF40 |
| Product Name | SMBF40 Battery Cabinet |
| Brand Name | CyberPower |
| SKU | SMBF40 |
| Barcode # | 4712856275452 |
| Brand | CYBERPOWER |
| Shipping Weight | 779.0000kg |
| Shipping Width | 0.640m |
| Shipping Height | 1.740m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





