- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
StarTech 2Port USB 3.0 KVM Sharing Switch w/ File Transfer - SVUSB3DSA - 2 Years Limited Warranty
(SVUSB3DSA)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | 2 Years | |
| Hardware | ||
| Cables Included | Yes | |
| Chipset ID | MCT - WH90 | |
| KVM Ports | 2 | |
| PC Interface | USB 3.0 | |
| Rack-Mountable | No | |
| Performance | ||
| Hot-Key Selection | No | |
| IP Control | No | |
| Maximum Number of Users | 1 | |
| On-Screen Display | No | |
| Connector(s) | ||
| Host Connectors | 2 - USB Type-A (9 pin) USB 3.0 Male | |
| Software | ||
| OS Compatibility | Windows® 8 / 8.1 (32/64), 7 (32/64), Vista(32/64), XP(32/64) | |
| Special Notes / Requirements | ||
| System and Cable Requirements | Available USB 2.0/3.0 port (USB 3.0 recommended) | |
| CPU: Intel Core i3 2.8GHz or higher RAM: 2GB memory or higher |
||
| Environmental | ||
| Humidity | 0~85% RH (Non-condensing) | |
| Operating Temperature | 0°C to 50°C (32°F to 122°F) | |
| Storage Temperature | -10°C to 75°C (14°F to 167°F) | |
| Physical Characteristics | ||
| Cable Length | 4.9 ft [1.5 m] | |
| Color | Black | |
| Enclosure Type | Plastic | |
| Product Height | 0.4 in [0.9 cm] | |
| Product Length | 1.9 in [49 mm] | |
| Product Width | 0.7 in [19 mm] | |
| Weight of Product | 1.3 oz [37 g] | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 1.2 in [30 mm] | |
| Package Length | 6.9 in [17.5 cm] | |
| Package Width | 5.7 in [14.5 cm] | |
| Shipping (Package) Weight | 5.7 oz [161 g] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - USB 3.0 KM switch cable | |
| 1 - Driver CD | ||
| 1 - Instruction Manual | ||
| SKU | SVUSB3DSA |
| Barcode # | 65030855259 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.000850000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





