Don't pay: $1,579.59
$1,415.00
SAVE $164.59 (10%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
6 ft Ultra Thin USB VGA 2-in-1 KVM Cable
10 ft Ultra Thin USB VGA 2-in-1 KVM Cable
15 ft Ultra Thin USB VGA 2-in-1 KVM Cable
Remotely manage and control up to 8 PCs, servers or KVMs at the BIOS level - 8 Port Rackmount USB PS/2 IP KVM Switch
8 Port Rackmount USB PS/2 Digital IP KVM Switch
(SV841HDIE)
| Environmental | |
| Humidity | Relative Humidity 95% |
| Operating Temperature | 0 to +50°C |
| Storage Temperature | -20 to +60°C |
| Hardware | |
| Audio | No |
| Cables Included | No |
| Daisy-Chain | Yes |
| KVM Ports | 8 |
| Number of Monitors Supported | 1 |
| PC Interface | USB and PS/2 |
| PC Video Type | VGA |
| Rack-Mountable | Yes |
| Packaging Information | |
| Package Height | 36 cm [14.2 in] |
| Package Length | 50.5 cm [19.9 in] |
| Package Width | 11.8 cm [4.6 in] |
| Shipping (Package) Weight | 4.2 kg [9.3 lb] |
| Performance | |
| DVI Support | No |
| Hot-Key Selection | Yes |
| IP Control | Yes |
| Maximum Analog Resolutions | 1920 x 1440 pixels local console |
| Maximum Cascaded Computers | 64 |
| Maximum Digital Resolutions | 1600 x 1200 @ 85Hz |
| Maximum Number of Users | 1 active user, up to 3 viewing |
| MTBF | 876,000 Hours |
| Note | Note: The SSL certificate provided is for testing and initialization purposes only and provides minimum strength security. We strongly recommend users upgrade the included certificate with individual SSL Certificate. |
| On-Screen Display | Yes |
| Port Selection Support | Hotkeys and OSD (On Screen Display) |
| TLS version supported | TLS version supported: 1.0 |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Enclosure Type | Steel |
| Product Height | 22.4 cm [8.8 in] |
| Product Length | 40.4 cm [15.9 in] |
| Product Width | 43.2 mm [1.7 in] |
| Weight of Product | 4 kg [8.7 lb] |
| Power | |
| Center Tip Polarity | Positive |
| Input Current | 0.6A |
| Input Voltage | 100 - 240 AC |
| Output Current | 1.5A |
| Output Voltage | 12 DC |
| Plug Type | M |
| Power Consumption (In Watts) | 18 |
| Power Source | AC Adapter Included |
| Software | |
| OS Compatibility | OS independent; No software or drivers required |
| Special Notes / Requirements | |
| Note | Adding more than 1 optional PCM815SHNA power switch to the Server Remote Control requires a RPORT module. Source code for the unit operating system is available upon request. Please contact us by phone, live chat, or email to make your request. This offer is valid for three years from the date of purchase and/or for as long as parts or customer support is offered for this product. Charges for the reasonable cost of copying and/or conveying may apply. |
| What's in the Box | |
| Included in Package | 8-port rackmount IP KVM switch |
| instruction manual | |
| mounting brackets | |
| RS-232 cable | |
| screw kit | |
| universal power adapter (NA/EU/UK/AU) | |
| SKU | SV841HDIE |
| Barcode # | 65030823197 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 4.7200kg |
| Shipping Width | 0.360m |
| Shipping Height | 0.130m |
| Shipping Length | 0.506m |
| Shipping Cubic | 0.023681000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





