- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Control 4 DVI, USB-equipped PCs with a single peripheral set, with USB Dynamic Device Mapping to avoid switching lag-time - 4 Port DVI KVM w/ DDM Fast Switching and Cables
4 Port USB DVI KVM Switch with DDM Fast Switching Technology and Cables
(SV431DVIUDDM)
| Connector(s) | |
| Console Interface(s) | DVI-I (29 pin) Female |
| USB Type-A (4 pin) USB 2.0 Female | |
| Host Connectors | DVI-I (29 pin) Female |
| USB B (4 pin) Female | |
| Other Interface(s) | RJ-45 Female |
| USB Type-A (4 pin) USB 2.0 Female | |
| Environmental | |
| Humidity | 0~80% RH (Non-Condensing) |
| Operating Temperature | 0°C to 60°C (32°F to 140°F) |
| Storage Temperature | -30°C to 70°C (-22°F to 158°F) |
| Hardware | |
| Audio | No |
| Cables Included | Yes |
| Daisy-Chain | No |
| KVM Ports | 4 |
| Number of Monitors Supported | 1 |
| PC Interface | USB |
| PC Video Type | DVI |
| Rack-Mountable | No |
| Indicators | |
| LED Indicators | Hot-Key Selection Indicators |
| PC Selection Indicators | |
| Packaging Information | |
| Package Height | 13.1 cm [5.2 in] |
| Package Length | 25.5 cm [10 in] |
| Package Width | 35 cm [13.8 in] |
| Shipping (Package) Weight | 3.4 kg [7.6 lb] |
| Performance | |
| Hot-Key Selection | Yes |
| IP Control | No |
| Maximum Digital Resolutions | 1920x1200 |
| Maximum Number of Users | 1 |
| On-Screen Display | No |
| Port Selection Support | Push Button and Hotkeys |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Enclosure Type | Steel |
| Product Height | 2.2 cm [0.9 in] |
| Product Length | 66 mm [2.6 in] |
| Product Width | 13.8 cm [5.4 in] |
| Weight of Product | 1.1 kg [2.5 lb] |
| Power | |
| Center Tip Polarity | Positive |
| Input Current | 0.4A |
| Input Voltage | 100 - 240 AC |
| Output Current | 2.0A |
| Output Voltage | 5 DC |
| Plug Type | M |
| Power Consumption (In Watts) | 10 |
| Power Source | AC Adapter Included |
| Software | |
| OS Compatibility | OS independent; No additional software or drivers required |
| What's in the Box | |
| Included in Package | 6ft DVI-D USB KVM Cables |
| Firmware Upgrade Cable | |
| Instruction Manual | |
| KVM Switch | |
| Universal Power Adapter (NA/UK/EU) | |
| SKU | SV431DVIUDDM |
| Barcode # | 65030858199 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 3.4100kg |
| Shipping Width | 0.260m |
| Shipping Height | 0.130m |
| Shipping Length | 0.350m |
| Shipping Cubic | 0.011830000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





