- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
WD BLUE WD5000LPZX 2.5in 5400RPM SATA LAPTOP HARD DRIVE
(WD5000LPZX)
Network & Communication
| Wireless LAN | No |
General Information
| Product Type | Hard Drive |
| Manufacturer Part Number | WD5000LPZX |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Model | WD5000LPZX |
| Product Name | Blue WD5000LPZX Hard Drive |
| Product Line | Blue |
| Brand Name | WD |
Technical Information
| Storage Capacity | 500 GB |
Drive Performance
| Buffer | 128 MB |
| Spindle Speed (rpm) | 5400 |
Interfaces/Ports
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
Physical Characteristics
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| SKU | WD5000LPZX |
| Barcode # | 718037845524 |
| Brand | Western Digital |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





