- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Back-UPS, Back-UPS, 750VA, 230V, AVR, 3 Australian outlets
SKU: BX750MI-AZ | Brand: APC Brand
Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- Provides 750VA and 410W of power, suitable for protecting multiple devices during power outages
- AVR corrects voltage variations, ensuring stable power supply
- Easy-to-read LED display provides real-time status of unit and utility power conditions
- Allows the UPS to be powered on even when utility power is unavailable
Description
It offers 750VA and 410W of power and nominal output voltage of 230V.
It includes 3 Australian outlets for battery backup and surge protection.
The UPS features a lead-acid battery with a recharge time of 8 hours.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Replacement battery
×
(BX750MI-AZ)
Specifications - BX750MI-AZ
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
| Cos phi | 0.63 |
| Input voltage limits | 140...300 V |
| Network frequency | 50/60 Hz +/- 5 Hz auto-sensing |
| Output voltage | 230 V AC 1 phase |
| Rated power in W | 410 W |
| rated power in VA | 750 VA |
| Output connection type | 3 Australian |
| USB Charging Port | None |
| Maximum configurable power in VA | 750 VA |
| Maximum configurable power in W | 410 W |
| Transfer time | 6 ms typical : 10 ms maximum |
| UPS type | Line interactive |
| Wave type | Stepped approximation to a sinewave |
| Full load runtime | 00:01:00 390 W |
| Half load runtime | 00:08:30 195 W |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 1 Hz sync to mains |
Complementary
| Battery type | Lead-acid internal included |
| Control panel | LED Status display with on line : on battery |
| UPS connectivity | None |
| Surge energy rate | 273 J |
| Cable length | 1.2 m |
| Number of cables | 1 |
| Colour | Black |
| Height | 160 mm |
| Width | 120 mm |
| Depth | 355 mm |
| Net weight | 5.4 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Tower |
| Two post mountable | 0 |
| USB compatible | Yes |
| Number of power module filled slots | 0 |
| Number of power module free slots | 0 |
| Redundant | No |
| Range of product | Back-UPS |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | CE |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…40 °C |
| Storage altitude | 0…3000 m |
| IP degree of protection | IP20 |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
| Acoustic level | 40 dBA |
| Operating altitude | 0...3000 m |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Battery voltage | 12 V |
| Battery graph comments | Curve fit to measured runtime data. All measurements taken with new, fully charged batteries, at typical environmental conditions, with no electrical input and balanced resistive load (PF = 1.0) output. |
| Extended runtime | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Battery recharge time | 8 h |
| Battery life | 3…5 year(s) |
| Replacement battery | RBC17 |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 25 cm |
| Package 1 Width | 43 cm |
| Package 1 Length | 19.7 cm |
| Package 1 Weight | 5.9 kg |
| SCC14 | 10731304410741 |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | BX750MI-AZ |
| Barcode # | 731304410843 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 6.1900kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






