- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The CS1644A 4-Port USB DVI Dual View KVMP™ Switch is a multi-application device that integrates a 4-port KVM switch with 2-port USB hub. The newest version now supports Quad-View functionality with two Dual View KVM Switches connected.
The new CS1644A features multi-view capabilities, which allow two switches to be daisy chained for a dual, triple, or quadview display across multi-monitor installations. The CS1644A supports advanced nVidia 3D Vision ready 120Hz 3D displaying,allowing you to manage various 3D visual effects. It allows you to manipulate all connected computers from a single console to save resources and work space. It enables each computer to access connected peripherals on a one-computer-at-a-time basis, making it ideal for users who need delicate visual effects and multi-tasking on several computers. The CS1644A is perfect for graphic designers, banking and financial consultants, gamers and medical professionals- demanding a high quality switch that provides stunning color, clarity and functionality.
(CS1644A-AT-U)
| Computer Connections | 4 |
| Port Selection | Hotkey, Pushbutton, Mouse |
| Connectors | |
| Console Ports | 2 x USB Type A Female (rear panel) 2 x DVI-I Female (White) 1 x 3.5mm Audio Jack Female (Green) 1 x 3.5mm Audio Jack Female (Pink) |
| KVM Ports | 4 x USB Type B Female 8 x DVI-I Female (white) 4 x 3.5mm Audio Jack Female (Green) 4 x 3.5mm Audio Jack Female (Pink) |
| Daisy Chain Ports | 1 x RJ-45 Female (rear panel) |
| Power | 1 x DC Jack |
| USB Hub | 2 x USB Type A Female (1 x front panel; 1 x rear panel) |
| LEDs | |
| KVM | 4 (Orange) |
| Audio | 4 (Green) |
| USB Link | 4 (Green) |
| Switches | |
| Selected | 5 x Pushbutton |
| Emulation | |
| Keyboard / Mouse | USB |
| Video | DVI Dual Link: 2560 x 1600 @ 60Hz; 3D Display: 1920 x 1200 @ 120Hz |
| Scan Interval | 1-99 secconds (default: 5 secs.) |
| Power Consumption | DC5.3V:5.34W:51BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0–50°C |
| Storage Temperature | -20–60°C |
| Humidity | 0-80% RH, Non-condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Plastic, Metal |
| Weight | 2.32 kg ( 5.11 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 43.72 x 15.98 x 4.40 cm (17.21 x 6.29 x 1.73 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | CS1644A-AT-U |
| Barcode # | 672792004278 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
Manufacturer Warranty: 2 year
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





