- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The most cost effective choice for installations with less than 4.5m between server and switch!
The KA7920 PS/2 KVM Adapter Cable connects the KVM switch to the video, PS/2 mouse and PS/2 keyboard ports of the target computer. With its small form factor and light weight design, it fits perfectly into most of the rack-mount or desktop servers.
Package Contents
- 1x KA7920 PS/2 KVM Adapter Cable (CPU Module)
(KA7920-AX)
| Connectors | |
| Link | 1 x RJ-45 Male with 4.5m Cat 5 cable |
| Computer | 2 x 6-pin Mini-DIN Male 1 x HDB-15 Male |
| LEDs | |
| Online | 1 (Orange) |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0-50°C |
| Storage Temperature | -20-60°C |
| Physical Properties | |
| Housing | Plastic |
| Weight | 0.25 kg ( 0.55 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 7.93 x 3.70 x 1.55 cm (3.12 x 1.46 x 0.61 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | KA7920-AX |
| Barcode # | 4710423777101 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





