- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The KE9950 4K DisplayPort Single Display KVM over IP Extender consists of a
The KE9950 supports one DisplayPort display at each end, providing video resolutions up to 3840 x 2160 @30Hz (4:4:4) as well as flawless and lossless video compression quality with minimal latency.
The KE9950 supports connections via an RJ-45 port or a SFP slot, as well as provides dual power supplies for redundancy. The transmitter and receiver can be connected either directly to each other or via a high-speed network, over a copper-based or fiber-based LAN, ensuring 24/7 availability of remote access to servers. To connect via the SFP slot, the extender supports 1Gbps SFP fiber module* expansions, enabling connections via fiber optic network to extend transmission distances up to 10km.
The KE9950 can be set on a desk, mounted on a wall or at the rear of a rack with its space-saving 0U rack-mount design. As an IP-based matrix extender, the KE9950 can be used as a point-to-point / point-to-multipoint / multipoint-to-point / multipoint-to-multipoint extender, or integrated into a KVM over IP Matrix System (multipoint-to-multipoint) when combined with the KVM over IP Matrix Manager (CCKM), providing more flexible applications in different working environments.
When integrated with the KVM over IP Matrix Manager (CCKM), the KE9950 supports more advanced features such as boundless switching, “Push” and “Pull”, video wall and multi-display setups, and profile scheduling that provide uninterrupted access with quick and easy control tools to use the KE9950 over a network.
More functions include auto detection of all KE Series extenders** in the same subnet for the sake of fast installation or configuration, username / password authentication and authorization, and the ability to define different types of connections that can be switched and shared. Security features also provide extra protection, supporting AES encryption for secured data transmissions, while RADIUS, LDAP, AD or remote user authentication provides an added layer of connection security; moreover, with an OSD, RS-232 support, and Auto MDIX, the KE9950 is the most cost-effective and convenient way to get a full digital extension from anywhere on the intranet.
Whether you're monitoring, operating, controlling or extending computer access, the KVM over IP Matrix System is made adaptable, to fit an endless variety of working environments and workstation settings, to provide solutions in traffic management centers, retail surveillance centers, facility situation rooms, command control centers, utilities process control centers, broadcasting distribution monitoring systems, network operations centers (NOC), and many other industries where matrix extending is required.
*The SFP module (2A-136G / 2A-137G) is sold separately. Contact your ATEN dealer for product information.
**Refer to www.aten.com for more about the KE Series extenders.
Package Contents
- 1x KE9950R 4K DisplayPort Single Display KVM over IP Receiver
- 1x Power Adapter
- 1x Power Cord
- 1x User Instructions
(KE9950R-AX-U)
| Connectors | |
| USB Port | 2 x USB Type A Female (White) |
| Console Ports | 2 x USB Type A Female (White) 1 x DisplayPort Female (Black) 1 x Mini Stereo Jack (Green) 1 x Mini Stereo Jack (Pink) 1 x DB-9 Male (Black) |
| Power | 2 x DC Jack (Black) |
| LAN Ports | 1 x RJ-45 (Black) 1 x SFP Slot |
| Switches | |
| OSD | 1 x Pushbutton |
| Video | 1 x Pushbutton |
| Graphics | 1 x Pushbutton |
| Reset | 1 x Semi-recessed Pushbutton |
| LEDs | |
| 10/100/1000 Mbps | 1 (10: Orange / 100: Orange & Green / 1000: Green) |
| Power | 1 (Blue) |
| Local | 1 (Green) |
| Remote | 1 (Green) |
| Emulation | |
| Keyboard / Mouse | USB |
| Power Consumption | DC5V:8.03W:63BTU |
| Video Resolution | Up to 3840 x 2160 @ 30Hz |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0–50°C |
| Storage Temperature | -20–60°C |
| Humidity | 0–95% RH, Non-condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 1.24 kg ( 2.73 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 22.75 x 17.16 x 5.48 cm (8.96 x 6.76 x 2.16 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | KE9950R-AX-U |
| Barcode # | 4719264648748 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 2.1100kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





