- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(CE100-AT-U)
| Connectors | ||
| Console Ports | N/A | 2 x USB Type A Female (White) 1 x HDB-15 Female (Blue) |
| KVM Ports | 1 x USB Type B Female (White) 1 x HDB-15 Male (Blue) |
N/A |
| Power | 1 x DC Jack | 1 x DC Jack |
| Unit To Unit | 1 x RJ-45 Female (Black) | 1 x RJ-45 Female (Black) |
| Switches | N/A | 1 x Knob |
| LEDs | ||
| Link | 1 (Blue) | 1 (Blue) |
| Power | 1 (Green) | 1 (Green) |
| Video | 1920 x 1200 @ 60 Hz (30 m); 1280 x 1024 @ 60 Hz (100 m) |
1920 x 1200 @ 60 Hz (30 m); 1280 x 1024 @ 60 Hz (100 m) |
| Power Consumption | DC5V:0.68W:7BTU | DC5V:0.99W:9BTU |
| Environmental | ||
| Operating Temperature | 0–50°C | 0–50°C |
| Storage Temperature | -20–60°C | -20–60°C |
| Humidity | 0–80% RH, Non-condensing | 0–80% RH, Non-condensing |
| Physical Properties | ||
| Housing | Metal | Metal |
| Weight | 0.17 kg ( 0.37 lb ) | 0.17 kg ( 0.37 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 9.10 x 5.74 x 2.40 cm (3.58 x 2.26 x 0.94 in.) |
9.10 x 5.74 x 2.40 cm (3.58 x 2.26 x 0.94 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. | |
| SKU | CE100-AT-U |
| Barcode # | 672792002960 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.7800kg |
| Shipping Cubic | 0.000780000m3 |
Manufacturer Warranty: 12 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.








