- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The KA7178 KVM Adapter Cable connects the KVM switch to the video, USB and audio ports of the target computer. In addition to Virtual Media support, it provides two Cat 5e/6 connectors, allowing a computer to connect to two ALTUSEN Matrix KVM switches. This allows consoles on different switches access to the same computer.
Package Contents
- 1x KA7178 KVM Adapter Cable
(KA7178-AX)
| Connectors | |
| Link | 2 x RJ-45 Female |
| Computer | 1 x USB Type A Male 1 x HDB-15 Male 2 x Mini Stereo Plug |
| LEDs | |
| Link | 2 (Green) |
| Power | 1 (Orange) |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0–50°C |
| Storage Temperature | -20–60°C |
| Physical Properties | |
| Housing | Plastic |
| Weight | 0.17 kg ( 0.37 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 9.10 x 5.60 x 2.12 cm (3.58 x 2.2 x 0.83 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | KA7178-AX |
| Barcode # | 4710423778054 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.1700kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





