- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The KA7183 KVM Adapter empowers any Cat 5 KVM switch* to connect to and manage a USB-C compatible target computer. Via just a single USB-C plug, it is able to connect a target computer while fulfilling keyboard, video, mouse, and virtual media or smart card / CAC reader functions.
Advanced features provided by KA7183 include superior signal compensation and delay skew technologies for greatly enhanced video quality, as well as its user-friendly, compact and lightweight design.
*Please refer to the KVM Adapter Cable Compatibility List (https://www.aten.com/global/en/products/kvmtool/kacablecompatibility/) for details.
Package Contents
- 1x KA7183 USB-C Virtual Media KVM Adapter
- 1x USB holder kit
- 1x user instructions
(KA7183-AX)
| Connectors | |
| Link | 1 x RJ-45 Female |
| Computer | 1 x USB Type C Male |
| LEDs | |
| Link | 1 (Green) |
| Power | 1 (Orange) |
| Power Consumption | DC5V:2.61W:12BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0-50°C |
| Storage Temperature | -20–60°C |
| Physical Properties | |
| Housing | Plastic |
| Weight | 0.07 kg ( 0.15 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 9.10 x 5.60 x 2.12 cm (3.58 x 2.2 x 0.83 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | KA7183-AX |
| Barcode # | 4719264640124 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





