- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Corsair Vengeance LPX 32GB (2x16GB) DDR4 3600MHz C18 Black Heat Spreader XMP 2.0 Desktop Gaming Memory Black Memory Series:VENGEANCE LPX Memory Type:DDR4 Memory Size:32GB Kit (2 x 16GB) Tested Latency:18-22-22-42 Tested Voltage:1.35V Tested Speed:3600MHz SPD Latency:18-18-18-43 SPD Speed:2666MHz SPD Voltage:1.2V Speed Rating:PC4-28800 (3600MHz) Compatibility:Intel 300 Series,Intel 400 Series,Intel 400 Series,AMD X570 Heat Spreader:Anodized Aluminum Package Memory Format:DIMM Performance Profile:XMP 2.0 Package Memory Pin:288
(CMK32GX4M2Z3600C18)
Specifications
| Capacity | 32GB Kit (2x16GB) |
| Error Checking | |
| Form Factor | DIMM |
| Frequency | 3600MHz |
| Ranking | |
| Series | Vengeance LPX |
| Type | DDR4 |
| Voltage | 1.35V |
| Warranty | Limited Lifetime |
| SKU | CMK32GX4M2Z3600C18 |
| Barcode # | 840006620990 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 0.3500kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





