- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Vigilance 5MP Day & Night Outdoor Mini Dome Vandal-Proof PoE Network Camera
DCS-4605EV
(DCS-4605EV)
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
Miscellaneous
| TAA Compliant | Yes |
Physical Characteristics
| Form Factor | Dome |
Display & Graphics
| Colour Supported | Colour |
| Effective Camera Resolution | 5 Megapixel |
General Information
| Product Type | Network Camera |
| Manufacturer Part Number | DCS-4605EV |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com.au |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Product Name | Vigilance Network Camera |
| Product Line | Vigilance |
| Brand Name | D-Link |
Lens
| Lens Type | Fixed |
| Maximum Focal Length | 2.80 mm |
Network & Communication
| Connectivity Technology | Wired |
| Remote Management | Yes |
Technical Information
| Recording Formats | HD |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision Distance | 20 m |
Video
| Video Formats | MJPEG |
| H.265 | |
| MPEG-4 | |
| H.264 | |
| Maximum Video Resolution | 2560 x 1920 |
| SKU | DCS-4605EV |
| Barcode # | 790069441479 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.5900kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.210m |
| Shipping Cubic | 0.001050000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.



















