- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Housing Type : Bullet Image Sensor : 1/2.5" Progressive CMOS Max. Video Resolution : 3840 x 2160 @ 20fps Megapixels : 8 MP Memory Card Slot : Micro SD Night Vision : Yes Night Vision Range : 30m ONVIF Compliant : Yes Vandal-proof : No Video Compression : MJPEG|H.264|H.265 Design : Outdoor|Night Vision|PoE Max Resolution : 4K Camera Type : Bullet Email Notification : Yes Horizontal Field of View : 35 - 109 degrees Image Enhancement : 3D Filter|WDR|BLC|AES|AGC|AWB Indoor / Outdoor : Outdoor Lens Type : Varifocal Lens Focal Length : 3.3 - 12mm Power : PoE, Optional Power Supply Optical Zoom : Digital zoom magnifies image area up to 10 times|3.6x Dimensions (Size) : 232 x 74 x 80 mm Motion Detection : Yes Motorised Pan / Tilt : No
(DCS-4718E)
| Network (RJ-45) | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Maximum Operating Temperature | 50°C |
| Operating Humidity | 90% |
| Colour Supported | Colour |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Effective Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Field of View | (H) 108.6° - 35° (V) 56° - 21° (D) 125° - 42° |
| Weight (Approximate) | 700 g |
| Durability | Weather Proof |
| Water Resistant | |
| Form Factor | Bullet |
| Features | SD Card Local Storage |
| Privacy Masking | |
| Auto Gain Control | |
| Built-in IR LED | |
| Motion Detection | |
| Video Management System | |
| Removable IR Cut-off Filter | |
| Automatic White Balance | |
| 3D Noise Reduction | |
| Wide Dynamic Range | |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Recording Formats | HD |
| Night Vision | Yes |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision Distance | 30 m |
| Lens Type | Varifocal |
| Optical Zoom | 3.6x |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Maximum Focal Length | 12 mm |
| Minimum Focal Length | 3.30 mm |
| Lens Included | Yes |
| Video Formats | H.265 |
| H.264 | |
| MJPEG | |
| JPEG | |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Maximum Frame Rate | 20 fps |
| Product Type | Network Camera |
| Manufacturer Part Number | DCS-4718E |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com.au |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Product Model | DCS-4718E |
| Product Name | Vigilance 8 Megapixel H.265 Outdoor Bullet Camera |
| Product Line | Vigilance |
| Brand Name | D-Link |
| SKU | DCS-4718E |
| Barcode # | 790069456619 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.110m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





