- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(5P1150AU)
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Battery Information
| Backup/Run Time (Half Load) | 11 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4 Minute |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Software Included | Eaton Intelligent Power Software |
| Certifications & Standards |
|
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Manufacturer Part Number | 5P1150AU |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 5P 1150VA UPS |
| Product Series | 5P |
| Brand Name | Eaton |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 11.10 kg |
| Form Factor | Tower |
| Height | 230 mm |
| Width | 150 mm |
| Depth | 345 mm |
Technical Information
| Emergency Power OFF | Yes |
| Receptacle Type | AC Power |
| IEC 60320 C13 | |
| Receptacle Detail | 2 x AC Power |
| 3 x IEC 60320 C13 |
Power Description
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Input Current | 10 A |
| Load Capacity | 1.15 kVA/770 W |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Output Current | 10 A |
| SKU | 5P1150AU |
| Barcode # | 743172042880 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 12.3600kg |
| Shipping Width | 0.240m |
| Shipping Height | 0.330m |
| Shipping Length | 0.438m |
| Shipping Cubic | 0.034690000m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





