- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Eaton 5P 650VA / 420W Line Interactive 1U Rackmount UPS - 1x USB Port, 1x RS232 serial port and relay contacts, 1x mini terminal block, 1x slot for NETWORK-MS, MODBUS-MS or RELAY-MS cards - Input: Fixed Line cord 10A, Output: 4x IEX C13 (10A) - Graphical LCD displays UPS status and measurements - 3 Years Limited Warranty on Electronics, 2 Years Limited Warranty on Battery - 5P650iR
EATON LINE INTERACTIVE 5P UPS 650VA / 420W - RACK 1U
(5P650iR)
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Battery Information
| Backup/Run Time (Half Load) | 9 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 2 Minute |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 4 x IEC 60320 C13 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.90 kg |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 43.2 mm |
| Width | 438 mm |
| Depth | 364 mm |
Power Description
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| 220 V AC | |
| 208 V AC | |
| 240 V AC | |
| Load Capacity | 650 VA/420 W |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Manufacturer Part Number | 5P650IR |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 5P 650i VA Rack 1U |
| Product Series | 5P |
| Brand Name | Eaton |
| SKU | 5P650iR |
| Barcode # | 743172042903 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 11.4300kg |
| Shipping Width | 0.450m |
| Shipping Height | 0.170m |
| Shipping Length | 0.580m |
| Shipping Cubic | 0.044370000m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





