- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Eaton 9PX 6000VA/5400W On Line 3U Rack/Tower 3:1 Power Module
- No Battery
- Topology: On-Line, Double Conversion
- Power Ratings: 6000VA/5400W
- I/O: Hardwired
- Input/Output Nominal Voltage: 400V Input, 230V Output
- Frequency Range: 40~70Hz Input, 50/60Hz Output
- Communication: RS-232 Serial, USB, 4-Output Dry Contacts (Relay, DB9), Communication Card Slot
- Terminals: ROO/RPO
- Form Factor: 3U Rack/Tower
- No Battery
- 9PX6KIPM31
- 3 Years Manufacturer Warranty
(9PX6KIPM31)
Miscellaneous
| Compatibility | Eaton 9PX 6kVA UPS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR |
| Energy Star | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 23 kg |
| Height | 11176 mm |
| Width | 3302 mm |
| Depth | 17780 mm |
General Information
| Product Type | Power Module |
| Manufacturer Part Number | 9PX6KIPM31 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Power Module |
| Brand Name | Eaton |
| SKU | 9PX6KIPM31 |
| Barcode # | 743172040114 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 21.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





