- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Eaton 9PX 72V 3U Rack/Tower Extended Battery Module
- 2000VA-3000VA
- Battery Voltage: 72Vdc
- Battery Rating: 12V/9Ah
- Battery Type: Sealed, Lead-acid
- Battery Quantity: 12
- Form Factor: 3U Rack/Tower
- Compatibility: Eaton 9PX2000IRT3UANZ, 9PX3000IRT3UANZ UPS Models
- 9PXEBM72RT3U
- 3 Years Manufacturer Warranty
(9PXEBM72RT3U)
Technical Information
| Output Voltage | 72 V DC |
General Information
| Product Type | UPS Battery Pack |
| Manufacturer Part Number | 9PXEBM72RT3U |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | UPS Battery Pack |
| Brand Name | Powerware |
Miscellaneous
| Compatibility | Eaton 9PX UPS |
| Environmentally Friendly | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 38.20 kg |
| Height | 440 mm |
| Width | 485 mm |
| Depth | 130 mm |
| SKU | 9PXEBM72RT3U |
| Barcode # | 743172081469 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 44.3000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
CyberPower BPSE36V45ART2U External Battery Pack - 7000 mAh - 36 V DC - Lead Acid
$2,039.00 $2,121.00





