G.Skill SNIPERX 16G KIT (2X 8G) PC4-28800 DDR4 3600MHZ 19-20-20-40 1.35V DIMM
(F4-3600C19D-16GSXWB)
Miscellaneous
| Compatibility | ASRock Motherboards: - X299 (Skylake-X: Quad Channel)
- Fatal1ty X299 Professional Gaming i9
- X299 Taichi
- X299 Taichi XE
- Z270(DDR4)
- Z270 Taichi
- Z370
- Fatal1ty Z370 Gaming K6
- Fatal1ty Z370 Gaming-ITX/ac
- Fatal1ty Z370 Professional Gaming i7
- Z370 Extreme4
- Z370 Killer SLI
- Z370 Killer SLI/ac
- Z370 Pro4
- Z370 Taichi
- Z370M Pro4
- Z370M-ITX/ac
ASUS Motherboards: - X299 (Skylake-X: Quad Channel)
- PRIME X299-A
- PRIME X299-DELUXE
- ROG RAMPAGE VI EXTREME
- ROG STRIX X299-E GAMING
- TUF X299 MARK 1
- TUF X299 MARK 2
- Z270(DDR4)
- MAXIMUS IX CODE
- MAXIMUS IX FORMULA
- MAXIMUS IX HERO
- ROG MAXIMUS IX EXTREME
- Z370
- PRIME Z370-A
- PRIME Z370-P
- ROG MAXIMUS X APEX
- ROG MAXIMUS X CODE
- ROG MAXIMUS X FORMULA
- ROG MAXIMUS X HERO
- ROG MAXIMUS X HERO (WI-FI AC)
- ROG STRIX Z370-E GAMING
- ROG STRIX Z370-F GAMING
- ROG STRIX Z370-G GAMING
- ROG STRIX Z370-G GAMING (WI-FI AC)
- ROG STRIX Z370-H GAMING
- ROG STRIX Z370-I GAMING
- TUF Z370-PLUS GAMING
- TUF Z370-PRO GAMING
BIOSTAR Motherboards: EVGA Motherboards: - Z370
- EVGA Z370 FTW(134-KS-E377-KR)
- EVGA Z370 Micro ATX(121-KS-E375-KR)
- Z370 Classified K(134-KS-E379-KR)
GIGABYTE Motherboards: - Z270(DDR4)
- GA-Z270X-Gaming K5
- GA-Z270X-Gaming K7
- Z370
- Z370 AORUS Gaming 3
- Z370 AORUS Gaming 5
- Z370 AORUS Gaming 7
- Z370 AORUS Gaming K3
- Z370 AORUS GAMING WIFI
- Z370 AORUS Ultra Gaming
- Z370 HD3
- Z370 HD3P
- Z370 UD3H
- Z370M D3H
- Z370N WIFI
- Z370P D3
- Z370XP SLI
MSI Motherboards: - X299 (Skylake-X: Quad Channel)
- X299 GAMING M7 ACK
- X299 GAMING PRO CARBON / X299 GAMING PRO CARBON AC
- X299 TOMAHAWK / X299 TOMAHAWK AC
- X299 XPOWER GAMING AC
- X299M GAMING PRO CARBON AC
- Z270(DDR4)
- Z270 MPOWER GAMING TITANIUM
- Z370
- Z370 GAMING M5
- Z370 GAMING PLUS
- Z370 GAMING PRO CARBON / Z370 GAMING PRO CARBON AC
- Z370 GODLIKE GAMING
- Z370 KRAIT GAMING / Z370 SLI PLUS
- Z370 PC PRO
- Z370 TOMAHAWK
- Z370-A PRO / Z370-S01
- Z370I GAMING PRO CARBON AC
- Z370M GAMING PRO AC
- Z370M Mortar
|
Technical Information
| CAS Latency | CL19 |
| Device Supported | Motherboard |
| Server |
| Desktop PC |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Modules | 2 x 8GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 3600 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3600/PC4-28800 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
Warranty
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | F4-3600C19D-16GSXWB |
| Manufacturer Website Address | http://www.gskill.com |
| Manufacturer | GSkill International Enterprise |
| Product Name | Sniper X 16GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Product Line | Sniper X |
| Brand Name | G.SKILL |
| SKU |
F4-3600C19D-16GSXWB |
| Brand |
G.SKILL |
| Shipping Weight |
0.1300kg |
| Shipping Width |
0.140m |
| Shipping Height |
0.020m |
| Shipping Length |
0.220m |
| Shipping Cubic |
0.000616000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review