G.SKILL Trident Z Neo RAM Module for Motherboard, Workstation - 64 GB (2 x 32GB) - DDR4-3600/PC4-28800 DDR4 SDRAM - 3600 MHz - CL16 - 1.45 V - Retail - Non-ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM - Lifetime Warranty
(F4-3600C16D-64GTZN)
Miscellaneous
| Compatibility | ASRock Motherboards: - Z490 AQUA
- Z490 Extreme4
- Z490 PG Velocita
- Z490 Phantom Gaming 4
- Z490 Phantom Gaming 4/2.5G
- Z490 Phantom Gaming 4/ac
- Z490 Phantom Gaming 4/ax
- Z490 Phantom Gaming 4SR
- Z490 Pro4
- Z490 Steel Legend
- Z490 Taichi
- Z490M Pro4
- Z490 Phantom Gaming-ITX/TB3
- Z490M-ITX/ac
ASUS Motherboards: - PRIME Z490-A
- PRIME Z490-P
- PRIME Z490-V
- PRIME Z490M-PLUS
- ProArt Z490-CREATOR 10G
- ROG MAXIMUS XII EXTREME
- ROG MAXIMUS XII FORMULA
- ROG MAXIMUS XII HERO (WI-FI)
- ROG STRIX Z490-A GAMING
- ROG STRIX Z490-E GAMING
- ROG STRIX Z490-F GAMING
- ROG STRIX Z490-G GAMING
- ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI)
- ROG STRIX Z490-H GAMING
- TUF GAMING Z490-PLUS
- TUF GAMING Z490-PLUS (WI-FI)
- ROG MAXIMUS XII APEX
- ROG STRIX Z490-I GAMING
EVGA Motherboards: - EVGA Z490 DARK
- EVGA Z490 DARK K|NGP|N Edition
GIGABYTE Motherboards: - X570 AORUS ELITE (rev. 1.0)
- X570 AORUS MASTER (rev. 1.0)
- X570 AORUS PRO (rev. 1.0)
- X570 AORUS PRO WIFI(rev. 1.0)
- X570 AORUS ULTRA (rev. 1.0)
- X570 AORUS XTREME (rev. 1.0)
- X570 GAMING X (rev. 1.0)
- X570 I AORUS PRO WIFI(rev. 1.0)
- X570 UD (rev. 1.0)
- Z490 AORUS ELITE AC (rev. 1.0)
- Z490 AORUS ELITE (rev. 1.0)
- Z490 AORUS MASTER (rev. 1.0)
- Z490 AORUS PRO AX (rev. 1.0)
- Z490 AORUS ULTRA G2 (rev. 1.0)
- Z490 AORUS ULTRA (rev. 1.0)
- Z490 AORUS XTREME WATERFORCE (rev. 1.0)
- Z490 AORUS XTREME (rev. 1.0)
- Z490 GAMING X AX (rev. 1.0)
- Z490 GAMING X (rev. 1.0)
- Z490 VISION D (rev. 1.0)
- Z490 VISION G (rev. 1.0)
MSI Motherboards: - B550-A PRO
- MAG B550 TOMAHAWK
- MAG B550M MORTAR
- MAG B550M MORTAR WIFI
- MPG B550 GAMING CARBON WIFI
- MPG B550 GAMING EDGE WIFI
- MPG B550 GAMING PLUS
- MPG B550I GAMING EDGE WIFI
- AMD X570 (Ryzen 3000 series CPUs)
- MAG X570 TOMAHAWK WIFI
- MEG X570 ACE
- MEG X570 GODLIKE
- MEG X570 UNIFY
- MPG X570 GAMING EDGE WIFI / MPG X570 GAMING PLUS
- MPG X570 GAMING PRO CARBON WIFI
- Prestige X570 Creation
- X570-A PRO
- MAG X570 TOMAHAWK WIFI
- MEG X570 ACE
- MEG X570 GODLIKE
- MEG X570 UNIFY
- MPG X570 GAMING EDGE WIFI
- MPG X570 GAMING PLUS
- MPG X570 GAMING PRO CARBON WIFI
- Prestige X570 Creation
- X570-A PRO
- MAG Z490 TOMAHAWK
- MEG Z490 ACE
- MEG Z490 GODLIKE
- MEG Z490 UNIFY
- MPG Z490 CARBON EK X
- MPG Z490 GAMING CARBON WIFI
- MPG Z490 GAMING EDGE WIFI
- MPG Z490 GAMING PLUS
- MPG Z490M GAMING EDGE WIFI
- Z490-A PRO
- MEG Z490I UNIFY
|
Technical Information
| CAS Latency | CL16 |
| Device Supported | Workstation |
| Motherboard |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Modules | 2 x 32GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 3600 MHz |
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3600/PC4-28800 |
| Memory Voltage | 1.45 V |
Warranty
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | F4-3600C16D-64GTZN |
| Manufacturer Website Address | http://www.gskill.com |
| Manufacturer | GSkill International Enterprise |
| Product Name | Trident Z Neo 64GB (2 x 32GB) DDR4 SDRAM Memory Kit |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Trident Z Neo |
| Brand Name | G.SKILL |
| SKU |
F4-3600C16D-64GTZN |
| Barcode # |
4713294225283 |
| Brand |
G.SKILL |
| Shipping Weight |
0.1800kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review