- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(F4-4000C16D-32GTZRA)
Miscellaneous
| Compatibility |
ASUS Intel Z490: EVGA Intel Z490: EVGA Intel Z590: MSI Intel Z390: MSI Intel Z490: MSI Intel Z490 (DIMM slot x2): MSI Intel Z590: MSI Intel Z590 (DIMM slot x2): |
Technical Information
| CAS Latency | CL16 |
| Device Supported | Desktop PC |
| Motherboard | |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Modules | 2 x 16GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 4000 MHz |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-4000/PC4-32000 |
| Memory Voltage | 1.40 V |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | F4-4000C16D-32GTZRA |
| Manufacturer Website Address | http://www.gskill.com |
| Manufacturer | GSkill International Enterprise |
| Product Name | Trident Z RGB 32GB (2 x 16GB) DDR4 SDRAM Memory Kit |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Trident Z RGB |
| Brand Name | G.SKILL |
| SKU | F4-4000C16D-32GTZRA |
| Brand | G.SKILL |
| Shipping Weight | 0.1800kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





