- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(F4-3200C16Q2-128GTRG)
Miscellaneous
| Compatibility |
EVGA Intel X299 (Skylake-X: Quad Channel) FTW K (142-SX-E297-KR) ASRock AMD TRX40 Products: ASRock Intel X299 (Skylake-X: Quad Channel) Products: ASUS AMD TRX40 Products: ASUS Intel X299 (Skylake-X: Quad Channel) Products: GIGABYTE AMD TRX40 Products: GIGABYTE Intel X299 (Skylake-X: Quad Channel) Products: MSI AMD TRX40 Products: MSI Intel X299 (Skylake-X: Quad Channel) Products: |
Technical Information
| CAS Latency | CL16 |
| Device Supported | Desktop PC |
| Motherboard | |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Modules | 8 x 16GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Size | 128 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | F4-3200C16Q2-128GTRG |
| Manufacturer Website Address | http://www.gskill.com |
| Manufacturer | GSkill International Enterprise |
| Product Name | Trident Z Royal 128GB (8 x 16GB) DDR4 SDRAM Memory Kit |
| Product Line | Trident Z Royal |
| Brand Name | G.SKILL |
| SKU | F4-3200C16Q2-128GTRG |
| Brand | G.SKILL |
| Shipping Weight | 0.7500kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





