Don't pay: $1,530.00
$1,192.00
SAVE $338.00 (22%)
You Might Want To Add
HP 212A Cyan Orig LaserJet Toner Cartridge -
HP 212A Magenta Original LaserJet Toner Cartr
HP 212A Yellow Original LaserJet Toner Cartri
HP 212X High Yield Black Orig LaserJet Toner
HP 212X High Yield Cyan Orig LaserJet Toner C
HP 212X High Yield Magenta Orig LaserJet Tone
HP 212X High Yield Yellow Toner Cartridge
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

HP Colour LaserJet Enterprise M555dn A4 Printer - Print Speed (Black, ISO, A4): Up to 38 ppm - Print speed duplex (A4): Up to 38 ipm - Duty cycle (monthly, A4): Up to 80,000 pages - Number of users: 5-15 Users - Print technology: Laser - Print Quality: Up to 1200 x 1200 dpi - Processor speed: 1.2GHz - Display: 4.3" Colour Touchscreen - Number of print cartridges: 4 - I/O: 1x USB 2.0 Device, 2x USB 2.0 Host, RJ45, Hardware Integration Pocket - 7ZU78A - 12 Months Limited Warranty
(7ZU78A)
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Processor & Chipset
| Processor Speed | 1.20 GHz |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Display & Graphics
| Screen Size | 10.9 cm (4.3") |
| Touchscreen | Yes |
Memory
| Maximum Memory Supported | 2 GB |
| Standard Memory | 1 GB |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Reliability
| Duty Cycle | 80000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 2000 to 10000 |
Media Types & Handling
| Media Size | B5 (JIS) |
| RA4 | |
| Com 9 Envelope - 96.52 mm x 223.52 mm | |
| B6 (JIS) | |
| A6 - 104.14 mm x 147.32 mm | |
| Executive - 266.70 mm x 184.15 mm | |
| Letter - 215.90 mm x 279.40 mm | |
| Postcard - 147.83 mm x 99.57 mm | |
| Legal - 215.90 mm x 355.60 mm | |
| Double Postcard | |
| Com10 Envelope - 121.92 mm x 241.30 mm | |
| Monarch Envelope | |
| Oficio | |
| Statement - 215.90 mm x 139.70 mm | |
| 16K | |
| 76.20 mm x 127 mm | |
| A5 - 147.32 mm x 210.82 mm | |
| A4 - 210.82 mm x 297.18 mm | |
| C6 Envelope - 113.79 mm x 169.67 mm | |
| B5 Envelope - 175.77 mm x 249.94 mm | |
| ISO C5 | |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 650 Sheets |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| 120 V AC | |
| Power Source | AC Supply |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 27.49 kg |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 381 mm |
| Width | 457.2 mm |
| Depth | 480.1 mm |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| CECP | |
| Blue Angel | |
| Energy Star | Yes |
General Information
| Product Type | Laser Printer |
| Manufacturer Part Number | 7ZU78A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | M555dn |
| Product Name | Color LaserJet Enterprise M555dn |
| Product Line | LaserJet Enterprise |
| Product Series | M555 |
| Brand Name | HP |
Technical Information
| Duplex Printing | Automatic |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Number of Users | 15 |
| ISO Color Print Speed (ppm) | 38 |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 38 |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 40 |
| Print Color Capability | Colour |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| SKU | 7ZU78A |
| Barcode # | 194850414039 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 31.5000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





