Don't pay: $4,340.00
$3,164.00
SAVE $1,176.00 (27%)
You Might Want To Add
HP 212A Cyan Orig LaserJet Toner Cartridge -
HP 212A Magenta Original LaserJet Toner Cartr
HP 212A Yellow Original LaserJet Toner Cartri
HP 212X High Yield Black Orig LaserJet Toner
HP 212X High Yield Cyan Orig LaserJet Toner C
HP 212X High Yield Magenta Orig LaserJet Tone
HP 212X High Yield Yellow Toner Cartridge
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
HP LaserJet Enterprise M578DN A4 Colour Laser Multifunction Printer - Print / Copy / Scan / Fax - Auto Duplex Printing - Network - 12 Months Limited Warranty
(7ZU85A)
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Media Types & Handling
| Media Size | ISO-C5 Envelope |
| Postcard - 147.83 mm x 99.57 mm | |
| Letter - 215.90 mm x 279.40 mm | |
| RA4 | |
| Oficio | |
| Monarch Envelope | |
| 76.20 mm x 203.20 mm | |
| B6 (JIS) | |
| Legal - 215.90 mm x 355.60 mm | |
| A4 - 210.82 mm x 297.18 mm | |
| B5 Envelope - 175.77 mm x 249.94 mm | |
| B5 (JIS) | |
| C6 Envelope - 113.79 mm x 169.67 mm | |
| A6 - 104.14 mm x 147.32 mm | |
| A5 - 147.32 mm x 210.82 mm | |
| Executive - 266.70 mm x 184.15 mm | |
| Double Postcard | |
| Com 9 Envelope - 96.52 mm x 223.52 mm | |
| Statement - 215.90 mm x 139.70 mm | |
| Com10 Envelope - 121.92 mm x 241.30 mm | |
| DL Envelope - 109.22 mm x 219.96 mm | |
| 16K | |
| Media Handling | 1 x Multipurpose Tray - 100 Sheet Capacity |
| 1 x Automatic Document Feeder - 100 Sheet Capacity | |
| 1 x Input Tray - 550 Sheet Capacity | |
| 1 x Output Tray - 250 Sheet Capacity | |
| Media Type | Colour Paper |
| Mid-weight Glossy Paper | |
| Transparency | |
| Opaque Film | |
| Pre-punched Paper | |
| Extra Heavy Glossy Paper | |
| Light Paper | |
| Card Glossy | |
| Plain Paper | |
| Envelope | |
| Bond Paper | |
| Extra Heavy Paper | |
| Preprinted Paper | |
| Mid-weight Paper | |
| Heavy Glossy Paper | |
| Card Stock | |
| Label | |
| Heavy Paper | |
| Recycled Paper | |
| Letterhead | |
| User-defined | |
| Standard Input Media Capacity | 650 sheets |
Network & Communication
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Copier
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Colour |
Display & Graphics
| Screen Size | 20.3 cm (8") |
| Touchscreen | Yes |
Reliability
| Duty Cycle | 80000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 2000 to 10000 |
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
| 230 V AC | |
| Power Source | AC Supply |
Scanner
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Colour |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| CECP | |
| Blue Angel | |
| Energy Star | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 38.10 kg |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 582.9 mm |
| Width | 482.1 mm |
| Depth | 503.9 mm |
Technical Information
| Duplex Printing | Automatic |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 40 |
| Print Color Capability | Colour |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
General Information
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Manufacturer Part Number | 7ZU85A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | M578dn |
| Product Name | Color LaserJet Enterprise MFP M578dn |
| Product Line | LaserJet Enterprise |
| Product Series | M578 |
| Brand Name | HP |
| SKU | 7ZU85A |
| Barcode # | 194850319518 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 59.5000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





