Don't pay: $2,319.00
$1,835.70
SAVE $483.30 (21%)
You Might Want To Add
HP 655A Yellow LaserJet Toner Cartridge
HP 655A Magenta LaserJet Toner Cartridge
HP 655A Cyan LaserJet Toner Cartridge
HP 656X Black LaserJet Toner Cartridge
HP 656X Cyan LaserJet Toner Cartridge
HP 656X Magenta LaserJet Toner Cartridge
HP 656X Yellow LaserJet Toner Cartridge
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

HP Colour LaserJet Enterprise M652dn A4 Printer - Print Speed (Black, ISO, A4): Up to 47 ppm - Print speed duplex (A4): Up to 47 ipm - Duty cycle (monthly, A4): Up to 100,000 pages - Number of users: 10-30 Users - Print technology: Laser - Print Quality: Up to 1200 x 1200 dpi - Processor speed: 1.2GHz - Display: 2.7" Colour - Number of print cartridges: 4 - I/O: 1x USB 2.0 Device, 2x USB 2.0 Host, RJ45, Hardware Integration Pocket - J7Z99A - 12 Months Limited Warranty
(J7Z99A)
Specifications
| Accessories | |
| Compatible Operating Systems | Android, Linux Boss (5.0), Linux Debian (7.0, 7.1, 7.2, 7.3, 7.4, 7.5, 7.6, 7.7, 7.8, 7.9, 8.0, 8.1, 8.2, 8.3, 8.4, 8.5, 8.6), Linux Fedora (22, 23, 24), Linux Mint (17, 17.1, 17.2, 17.3, 18), Linux Red Hat Enterprise (6.0, 7.0), Linux SUSE (13.2, 42.1), Linux Ubuntu (12.04, 14.04, 15.10, 16.04, 16.10), OS macOS 10.12 Sierra, OS X 10.10 Yosemite, OS X 10.11 El Capitan, UNIX, Windows 10 all 32- & 64-bit editions (excluding RT OS for Tablets), Windows 7 all 32- & 64-bit editions, Windows 8/8.1 all 32- & 64-bit editions (excluding RT OS for Tablets), Windows Vista all 32bit editions (Home Basic, Premium, Professional, etc.), Windows XP SP3 32-bit editions (XP Home, XP Pro, etc.) (Full solution software available only for Windows 7 and newer, UPD software available only for Windows 7 and newer HP Software for Mac and Windows is no longer included on the CD, but can be downloaded from 123.hp.com, Legacy Windows Operating Systems (XP, Vista, and equivalent servers) get print and Scan drivers only, with a reduced feature set Windows RT OS for Tablets (32- & 64-bit) uses a simplified HP print driver built into the RT OS) |
| Dimensions | (W x D x H): 510 x 458 x 482 mm (minimum), 963 x 770 x 482 mm (maximum) |
| Duplex Print Option | Automatic (standard) |
| Duty Cycle | Up to 100,000 pages (monthly, A4) |
| Functions | Print only |
| Interface | 1 Hi-Speed USB 2.0 Device, 2 Hi-Speed USB 2.0 Host, 1 Gigabit/Fast Ethernet 10/100/1000 Base-TX network, Hardware Integration Pocket |
| LCD/LED Diplay | |
| Model | |
| Print Resolution | Up to 1200 x 1200 dpi |
| Print Size | Tray 1: A4, A5, A6, RA4, B5, B6, 16k, 10 x 15 cm, Oficio, postcards (JIS sing |
| Print Speed (ppm/ipm) | Up to 47 ppm |
| Printer Dimensions | |
| Processor/Memory | |
| Series | HP Color LaserJet Enterprise M652dn (J7Z99A) |
| Supplies Compatibility | |
| Supported OS | |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty (Next Business Day On-Site) |
| Weight | 35.9 kg |
| Durability | |
| Paper Handling | INPUT: 100-sheet multi-purpose tray, 550-sheet input tray 2 OUTPUT: 500-sheet output bin |
| Supplies | HP 655A Black Original LaserJet Toner Cartridge CF450A, HP 655A Cyan Original LaserJet Toner Cartridge CF451A, HP 655A Magenta Original LaserJet Toner Cartridge CF453A, HP 655A Yellow Original LaserJet Toner Cartridge CF452A, HP 657X High Yield Black Original LaserJet Toner Cartridge CF470X, HP 657X High Yield Cyan Original LaserJet Toner Cartridge CF471X, HP 657X High Yield Magenta Original LaserJet Toner Cartridge CF473X, HP 657X High Yield Yellow Original LaserJet Toner Cartridge CF472X, HP LaserJet 220V Maintenance Kit P1B92A, HP LaserJet Image Transfer Belt Kit P1B93A, HP LaserJet Toner Collection Unit P1B94A |
| SKU | J7Z99A |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 35.9000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





