- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

HP LaserJet Enterprise M806dn A3 Mono Laser Printer - Up to 56 ppm print speed - Up to 1200 x 1200 dpi print quality - 2x Hi-Speed USB 2.0 Host, 1x Hi-Speed USB 2.0 Device, 1x Gigabit Ethernet 10/100/1000T network, 1x Foreign Interface, 1x Hardware Integration Pocket, 2x Internal USB Host
(CZ244A)
| General Information | |
| Product Name | HP LaserJet Enterprise M806dn Laser 55ppm 1200x1200dpi Letter Legal Exec USB 1GB |
| Manufacturer Part Number | CZ244A#BGJ |
| Product Line | LaserJet |
| Product Model | M806DN |
| Product Type | Laser Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 56 |
| Maximum Print Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| USB Direct Printing | Yes |
| Duplex Printing | Automatic |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Number of Input / Multipurpose Trays Installed | 3 |
| Standard Input Media Capacity | 1100 sheets |
| Memory | |
| Maximum Memory Supported | 1.50 GB |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 300000 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Color | Black
Gray |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Other Information | |
| Product Family | LaserJet |
| Additional Warranty Information | Onsite |
| Hard Drive Capacity | 8 GB |
| Display Screen Type | LCD |
| Operating Power Consumption | 1000 W |
| FIH (Foreign Interface Harness) | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Sleep-Mode Power Consumption | 6.50 W |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Number of Colors | 1 |
| Language Emulation | PCL 6
PCL 5e PostScript 3 PDF v1.4 |
| System Requirements | PC:
|
| First Print Speed | 8.5 Second Monochrome Ready |
| Platform Supported | PC
Mac |
| Standard Memory | 1 GB |
| SKU | CZ244A |
| Barcode # | 887111365415 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 76.0000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





