- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
QNAP TL-D800S 8-Bay Desktop SATA JBOD Expansion Unit
The QNAP TL-D800S is a high-capacity 8-bay desktop SATA JBOD expansion unit designed to easily increase your storage capacity. It comes bundled with the QXP-800eS-A1164 PCIe SATA host card and two SFF-8088 to SFF-8088 SAS/SATA 6Gb cables, ensuring fast, stable, and reliable connections to your NAS or server system.
- 8 Drive Bays: Supports up to 8 SATA drives for scalable storage expansion.
- QXP-800eS-A1164 PCIe SATA Host Card: Provides a high-speed interface for seamless integration with the expansion unit.
- 2 x SFF-8088 to SFF-8088 SAS/SATA 6Gb Cables: Enable reliable, high-speed data transfer between host and expansion unit.
- JBOD Configuration: Flexible expansion without RAID constraints, ideal for diverse storage needs.
- Compact Desktop Form Factor: Suitable for office and home environments requiring space-efficient storage solutions.
Expand your storage infrastructure with the QNAP TL-D800S, delivering high-speed connectivity and flexible storage management.
(TL-D800S)
Specifications
| Bays | 8 x 3.5-inch SATA 6Gb/s, 3Gb/s |
| Capacity | Not Included |
| Form Factor | Tower |
| LAN Port | NA |
| Processor/Memory | NA |
| Raid | NA |
| Series | QNAP Enclosure |
| USB Port | NA |
| Warranty | 2 Years |
| Audio Alert On/Off Switch | Yes |
| Buttons | Power switch, enter, select |
| Dimensions (HxWxD) | 188.2 × 329.3 × 279.6 mm |
| Drive Compatibility | 3.5-inch SATA hard disk drives, 2.5-inch SATA hard disk drives, 2.5-inch SATA solid state drives |
| Fan | 2 x 120mm, 12VDC |
| Fan Mode Switch | Yes (Auto, high, medium, low) |
| Host Interface | 2 x SFF-8088 |
| Kensington Security Slot | Yes |
| LCD Display/ Button | Yes |
| LED Indicators | HDD 1-8, Status, Link, Fan error |
| Operating temperature | 0 - 40 °C (32°F - 104°F) |
| Power Consumption: Operating Mode, Typical | 51.606 W **Tested fully polulated with Seagate ST6000NM0024 hard drives. |
| Power Supply Unit | 250W PSU, 100 - 240V |
| Relative Humidity | 5-95% RH non-condensing, wet bulb: 27°C (80.6°F) |
| Storage Temperature | -20 - 70°C (-4°F - 158°F) |
| System Warning | Buzzer |
| Weight (Net) | 6.17 kg |
| SKU | TL-D800S |
| Model # | TL-D800S |
| Barcode # | 885022017935 |
| Brand | QNAP |
| Shipping Weight | 8.8000kg |
| Shipping Width | 0.430m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.400m |
| Shipping Cubic | 0.051600000m3 |
Maunfacturer Warranty: 2 Years Maunfacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
QNAP TS-473A-8G 4 Bay NAS with AMD R-Series Quad-core 2.2GHz, and 2 2.5GbE Ports
$1,269.00 $1,599.00
On
Sale
Sale
QNAP TBS-h574TX-i5UC-05S02,5-bay All-Flash NASbook - With 5 x E1.S NVMe 3.84TB
$10,169.00 $11,299.00
New
Model
Model
Synology RackStation SA3610 12-Bay Diskless NAS Xeon D-1567 16GB GbE(4), 10GbE(2), RPSU
$15,197.00 $20,999.00






