- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(49065)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 2.0 Type A |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Miscellaneous
| Additional Information |
System Requirements: |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
General Information
| Product Type | Flash Drive |
| Manufacturer Part Number | 49065 |
| Manufacturer Website Address | http://www.verbatim.com.au |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Name | PinStripe USB Drive |
| Product Line | PinStripe |
| Brand Name | Verbatim |
Technical Information
| Storage Capacity | 64 GB |
| Features | Retractable |
| Password Protection | |
| Maximum Write Speed | 4 MB/s |
| Maximum Read Speed | 10 MB/s |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 8.6 g |
| Form Factor | External |
| Length | 54 mm |
| Height | 9.2 mm |
| Width | 21 mm |
| Product Color | Black |
| SKU | 49065 |
| Barcode # | 23942490654 |
| Brand | VERBATIM |
| Shipping Weight | 0.0100kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





