- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link Full HD Outdoor Wi-Fi Spotlight Camera with built-in Smart Home Hub
DCS-8630LH
Network - Switches
Features
Night-time monitoring is now easier than ever thanks to the DCS-8630LH. An integrated spotlight provides colour night vision in complete darkness and its 150° wide angle view captures stunning Full HD 1080p video at 30 frames per second (fps). Its built-in smart home hub connects with other mydlink Smart DIY devices allowing you to create personalised, amazing automations throughout your home. Low-light environments are no match for the DCS-8630LH’s colour night vision capabilities. Get round-the-clock monitoring with its 400 lumen spotlight illuminating complete darkness. Activate the spotlight manually or automatically when triggered by motion.
- True Full HD quality with 150° wide angle views
- Colour night vision with built-in 400 lumen LED spotlight and IR LEDs to see up to 7m in darkness
- IP65 Weather resistant housing for outdoor placement and 7m cabling
- PIR sensor for enhanced motion detection
- Edge-based person detection intelligently identifies human motion
- Glass-break detection and alert
- Two-way audio with built-in microphone and speaker
- Built-in 100 dB speaker/siren
- Built-in smart home hub connects to mydlink Smart DIY devices
- Works with the Google Assistant and Alexa
- Supports mydlink cloud / microSD2 (max. 256 GB) / phone and ONVIF Profile S recording
Technical Details
| Warranty | 1 Year |
|---|
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DCS-8630LH)
Technical Details
| Warranty | 1 Year |
|---|
| SKU | DCS-8630LH |
| Barcode # | 790069453496 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.6400kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.240m |
| Shipping Length | 0.090m |
Manufacturer Warranty:
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.











