- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link Full HD Pan & Tilt Wi-Fi Camera
(DCS-8526LH)
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
Display & Graphics
| Colour Supported | Colour |
| Image Sensor Type | CMOS |
Lens
| Lens Type | Fixed |
| Maximum Focal Length | 3 mm |
Network & Communication
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Remote Management | Yes |
General Information
| Product Type | Network Camera |
| Manufacturer Part Number | DCS-8526LH |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com.au |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Product Model | DCS-8526LH |
| Product Name | Full HD Pan & Tilt Pro Wi-Fi Camera |
| Product Line | mydlink |
| Product Series | DCS |
| Brand Name | D-Link |
Video
| Video Formats | H.264 |
| MPEG-2 | |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 320 g |
| Length | 114.3 mm |
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Height | 78.7 mm |
| Width | 78.7 mm |
Technical Information
| Recording Formats | HD |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision Distance | 5 m |
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant |
| Alexa |
| SKU | DCS-8526LH |
| Barcode # | 790069453212 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.6200kg |
Manufacturer Warranty:
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





