- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 32GB DDR4-2666MHz ECC Reg CL19DIMM 1Rx4
Kingston Server Premier RAM Module for Server - 32 GB (1 x 32GB) - DDR4-2666/PC4-21333 DDR4 SDRAM - 2666 MHz Single-rank Memory - CL19 - 1.20 V - ECC - Registered - 288-pin - DIMM - Lifetime Warranty
Kingston's KSM26RS4/32HCR is a 4G x 72-bit (32GB)
DDR4-2666 CL19 SDRAM (Synchronous DRAM) registered w/
parity, 1Rx4, ECC, memory module, based on eighteen 4G x
4-bit FBGA components. The SPD is programmed to JEDEC
standard latency DDR4-2666 timing of 19-19-19 at 1.2V. Each
288-pin DIMM uses gold contact fingers. The electrical and
mechanical specifications are as follows:
FEATURES
- Power Supply: VDD = 1.2V
- VDDQ = 1.2V
- VPP = 2.5V
- VDDSPD = 2.41V to 2.75V
- Functionality and operations comply with the DDR4 SDRAM datasheet
- 16 internal banks
- Bank Grouping is applied, and CAS to CAS latency (tCCD_L, tCCD_S) for
- the banks in the same or different bank group accesses are available
- Data transfer rates: PC4-2666, PC4-2400, PC4-2133, PC4-1866, PC4-1600
- Bi-Directional Differential Data Strobe
- 8 bit pre-fetch
- Burst Length (BL) switch on-the-fly BL8 or BC4(Burst Chop)
- Supports ECC error correction and detection
- On-Die Termination (ODT)
- Temperature sensor with integrated SPD
- This product is in compliance with the RoHS directive.
- Per DRAM Addressability is supported
- Internal Vref DQ level generation is available
- Write CRC is supported at all speed grades
- CA parity (Command/Address Parity) mode is supported
Features
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 2666 MHz memory speed with Registered signal will run them smoothly
- DIMM 32 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- DDR4 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
Guides & Documents
(KSM26RS4-32HCR)
Miscellaneous
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Technical Information
| CAS Latency | CL19 |
| Device Supported | Server |
| Error Checking | ECC |
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Signal Processing | Registered |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21333 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Rank | Single-rank |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 133.4 mm |
| Width | 31.3 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KSM26RS4/32HCR |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | 32GB 1Rx4 4G x 72-Bit PC4-2666 CL19 Registered w/Parity 288-Pin DIMM |
| Product Line | Server Premier |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KSM26RS4-32HCR |
| Barcode # | 740617326666 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





