- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 16GB DDR4-3200MHz ECC CL22 SODIMM 1Rx8 C
Kingston Server Premier RAM Module for Server - 16 GB (1 x 16GB) - DDR4-3200/PC4-25600 DDR4 SDRAM - 3200 MHz Single-rank Memory - CL22 - 1.20 V - ECC - Unbuffered - 260-pin - SODIMM - Lifetime Warranty
FEATURESKingston's KSM32SES8/16HC is a 2G x 72-bit (16GB)
DDR4-3200 CL22 SDRAM (Synchronous DRAM) w/ parity, 1Rx8,
ECC, memory module, based on nine 2G x 8-bit FBGA
components. The SPD is programmed to JEDEC standard latency
DDR4-3200 timing of 22-22-22 at 1.2V. Each 260-pin SODIMM
uses gold contact fingers. The electrical and mechanical
specifications are as follows:
FEATURES
- Power Supply: VDD = 1.2V
- VDDQ = 1.2V
- VPP = 2.5V
- VDDSPD = 2.20V to 3.60V
- Functionality and operations comply with the DDR4 SDRAM datasheet
- 16 internal banks
- Bank Grouping is applied, and CAS to CAS latency (tCCD_L, tCCD_S) for
- the banks in the same or different bank group accesses are available
- Data transfer rates: PC4-3200, PC4-2933, PC4-2666, PC4-2400, PC4-2133, PC4-1866, PC4-1600
- Bi-Directional Differential Data Strobe
- 8 bit pre-fetch
- Burst Length (BL) switch on-the-fly BL8 or BC4(Burst Chop)
- Supports ECC error correction and detection
- On-Die Termination (ODT)
- Temperature sensor with integrated SPD
- This product is in compliance with the RoHS directive.
- Per DRAM Addressability is supported
- Internal Vref DQ level generation is available
- Write CRC is supported at all speed grades
- CA parity (Command/Address Parity) mode is supported
- RoHS Compliant and Halogen-Free
Features
- Up to 3200 MHz speed with CL22 latency for smooth computer performance
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the 16 GB of memory will make them run in a flash
- DDR4-3200/PC4-25600 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
Guides & Documents
(KSM32SES8-16HC)
Miscellaneous
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Technical Information
| CAS Latency | CL22 |
| Device Supported | Server |
| Error Checking | ECC |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Rank | Single-rank |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 260-pin |
| Thickness | 3.7 mm |
| Form Factor | SODIMM |
| Length | 69.6 mm |
| Width | 30 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KSM32SES8/16HC |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | 16GB 1Rx8 2G x 72-Bit PC4-3200 CL22 260-Pin ECC SODIMM |
| Product Line | Server Premier |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KSM32SES8-16HC |
| Barcode # | 740617325799 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





