- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

LaCie 1TB Rugged USB 3.1 Gen 2 Type-C Portable External SSD - Storage Capacity: 1TB - Interface: USB 3.1 Gen 2 Type-C - Data Transfer Rate: Up to 950MB/s - Seagate Secure Self-encrypting Technology - IP67 Rated Extreme Dust and Water Resistance - 3m Drop Tolerance and 2-tonne Car Crush Resistance - Includes: USB-C to USB-A Cable, USB-C (USB 3.1 10Gb/s) Cable - Compatible with USB-C, Thunderbolt 3, USB 3.0 - STHR1000800 - 5 Years Limited Warranty 1TB LaCie Rugged SSD - USB-C 5YR
(STHR1000800)
| SKU | STHR1000800 |
| Barcode # | 3660619406715 |
| Brand | LACIE |
| Shipping Weight | 0.2300kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Shipping Cubic | 0.000700000m3 |
Manufacturer Warranty: 5 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





