- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

LaCie 2TB Rugged USB 3.1 Gen 2 Type-C Portable External SSD - Storage Capacity: 2TB - Interface: USB 3.1 Gen 2 Type-C - Data Transfer Rate: Up to 950MB/s - Seagate Secure Self-encrypting Technology - IP67 Rated Extreme Dust and Water Resistance - 3m Drop Tolerance and 2-tonne Car Crush Resistance - Includes: USB-C to USB-A Cable, USB-C (USB 3.1 10Gb/s) Cable - Compatible with USB-C, Thunderbolt 3, USB 3.0 - STHR2000800 - 5 Years Limited Warranty 2TB LaCie Rugged SSD - USB-C 5YRS
(STHR2000800)
Specifications
| Cache | |
| Capacity | 2TB |
| Colour | Orange |
| Form Factor | 1.7 x 6.5 x 9.8 cm |
| Interface | Thunderbolt 3, USB C, USB 3.0, USB 2.0 |
| Product Family | Rugged SSD |
| Raid | |
| Series | Rugged SSD |
| Warranty | 5 Years |
| Weight | 0.2KG |
| SKU | STHR2000800 |
| Barcode # | 763649134269 |
| Brand | LACIE |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Shipping Cubic | 0.000700000m3 |
Manufacturer Warranty: 5 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





