- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
SanDisk, SSD, Extreme PRO, 1TB, M.2 2280, NVMe 3D, Seq. Read 3,400MB/s, Seq. Write 2,800MB/s, 5 Years Warranty
(SDSSDXPM2-1T00-G25)
Specifications
| Cache | |
| Capacity | 1TB |
| Form Factor | M.2 2280 NVMe |
| Interface | PCIe Gen3 |
| Product Family | Extreme Pro |
| Warranty | 5 Years |
| Weight | 7.4g |
| Dimensions | 80.52 x 21.84 x 1.98mm |
| Durability | Up to 600TBW |
| Random-Read IOPS | Up to 500,000 IOPS |
| Random-Write IOPS | Up to 400,000 IOPS |
| Sequential Read Performance | Up to 3400MB/s |
| Sequential Write Performance | Up to 2800MB/s |
| SKU | SDSSDXPM2-1T00-G25 |
| Barcode # | 619659161187 |
| Brand | SANDISK |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Manufacturer Warranty: 5 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





