- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- troubleshoot or diagnose problems you might encounter while charging
- fast-charge your mobile device
- sync your device with your computer
Plus, if you have several mobile devices at home and at the office, this adapter can help you to better understand your power requirements. Now, it’s easy to decide which chargers and cables work best for each of your devices, so that you can charge at optimal speed and be ready when you need to be.
You can set the tester to either display the voltage or the current reading, depending on your preference. You can also set it to alternate between showing the voltage and the current, so you can keep an eye on both measurements without having to adjust the tester.
Save time by charging your devices faster
You can quickly charge your devices using the adapter’s built-in fast-charge feature, when you’re charging your devices from a USB port on your laptop computer. The adapter speeds up charge time by using your computer USB host port as a charge-only port, enabling you to charge your mobile devices as if you were using an AC wall charger.
Secure Charging
The fast-charge mode also provides secure charging. You can disable data transfers and reduce the risks of charging your device from an unknown USB port, such as a public charging station. This helps prevent anyone from stealing data from your mobile device or changing your device’s settings. It also helps to protect your devices from downloading any malicious files or viruses over a USB connection.
Data sync
You can also use the adapter as if it were a standard USB cable connected between your mobile device and your computer, which enables you to sync your device with your computer.
Note: You can still charge your device even while it’s syncing, but it might charge at a slower rate.
The USBAUBSCHM is backed by StarTech.com’s 2-year Warranty to ensure dependable performance.
Monitor how well your phone and tablet are charging, as well as your device's current and voltage consumption - Mobile Charge and Sync Diagnostic Kit
USB Voltage and Current Tester Kit
(USBAUBSCHM)
| What's in the Box | |
| Included in Package | 8in micro-USB Cable |
| instruction manual | |
| mobile charge and sync diagnostic kit | |
| Power | |
| Power Source | USB-Powered |
| Physical Characteristics | |
| Weight of Product | 16 g [0.6 oz] |
| Product Width | 10.1 mm [0.4 in] |
| Product Length | 44.2 mm [1.7 in] |
| Product Height | 1.9 cm [0.7 in] |
| Color | Black |
| Packaging Information | |
| Shipping (Package) Weight | 68 g [2.4 oz] |
| Package Width | 15.2 cm [6 in] |
| Package Length | 20.2 cm [8 in] |
| Package Height | 20 mm [0.8 in] |
| Connector(s) | |
| Connector Type(s) | USB Type-A (4 pin) USB 2.0 Female |
| USB Micro-B (5 pin) Female | |
| SKU | USBAUBSCHM |
| Barcode # | 65030863285 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.0600kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.001000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





