- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC NetShelter Cable Manager, for 42U- 750W NetShelter SX, Vertical, 1778H x 97W x 160D mm
SKU: AR7580A | Brand: APC Brand
Key Features
- Frees up Uspace, improves airflow, and keeps racks tidy
- High capacity (up to 250 CAT 6A/ CAT 6 data cables per section)
- Helps prevent human error with better cable organization
- Easy, toolless mounting
- Compatible with all 42U, 45U, and 48U NetShelter SX 750mm wide models
Description
Vertical cable management for the NetShelter SX series 42U, 45U and 48U and 750mm Wide provides maximum U-space coverage.
Designed with toolless mounting on the backplate for accessories and snap hinge cable retainers to easily access and secure cabling.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Mounting
×
(AR7580A)
Specifications - AR7580A
Overview
| Presentation | The vertical channels have smooth plastic fingers at 1U increments to allow patch cords to enter and exit in an organized manner. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Cable organizer |
| Provided equipment | Installation guide Mounting hardware 6 x cable retainers with snap hinges Top securing bracket |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 1778 mm |
| Width | 97 mm |
| Depth | 160 mm |
| Net weight | 4.09 kg |
| Mounting location | Front Rear |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Rack-mounted |
Conformance
| Product certifications | TAA compliance |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 20.3 cm |
| Package 1 Width | 107 cm |
| Package 1 Length | 14.9 cm |
| Package 1 Weight | 4.91 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | AR7580A |
| Barcode # | 731304300816 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 4.9000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






