- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

The CM1284 allows for connection of up to 4 HDMI computers and 2 HDMI displays, facilitating real-time monitoring of multiple video sources on a single multi-view display with up to 4K DCI visual quality. Multiple video sources can be selected, switched and displayed simultaneously with independent keyboard and mouse control. This innovative Multi-View KVMP™ Switch is also equipped with a 2-port USB hub permitting each computer to access connected peripherals while the USB peripheral switching can be independent of the KVM focus, making desktop multitasking truly effortless and productive.

Versatile Display Modes
With dual output setup, multi-sourced video data can be displayed in various display modes – Full Screen, Quad View, PiP (picture in picture), PbP (picture by picture), and PoP (picture on picture) on the primary display, while a selected source can be shown in full screen on the secondary display, improving operational efficiency without missing any important details.
Intuitive Boundless Switching
ATEN’s Boundless Switching features instant access and control to target any video source by allowing the mouse cursor to move across window borders boundlessly and seamlessly.

Contact Us
Get a quote for this product or get in touch with our sales experts
Daisy Chain & Cascade Support
With Daisy Chain Control (DCC) capability, the CM1284 can control 3 additional CM1284 units (up to 16 video sources) via a single console.

Furthermore, it can also be cascaded up to 2 levels by connecting additional 4 CM1284 units (up to 16 video sources) via a single console with video displayed in up to 4x4 multi-view mode.

Applications
The CM1284 Multi-View KVMP™ Switch is ideal for desktop operations in time critical scenarios that require real-time monitoring of multiple video sources and a prompt responsive approach, such as control-desk applications in broadcast or surveillance environments.

Product Comparison
| Option | 4-Port USB 4K HDMI Multi-View KVMP™ Switch | 4-Port USB DVI Multi-View KVMP™ Switch |
|---|---|---|
| Number of Computers | 4 | 4 |
| Computer Interface | USB HDMI | USB DVI-D |
| Console Interface | USB HDMI | USB DVI-D |
| Max. Resolution | 4096 x 2160@30Hz | 1920 x 1200 @ 60Hz |
| Boundless Switching | ? | ? |
| EDID Support | ? | ? |
| USB Peripheral | ? | ? |
| Firmware Upgradable | ? | ? |
| Dual Display | ? | N/A |
| RS-232 Support | ? | ? |
| Video DynaSync™ | ? | ? |
| Auto Scan | ? | ? |
| Mounting Kit | ? | ? |
| Independent Switching | ? | ? |
| Cascadable | ? | ? |
| Daisy-chain | ? | ? |
| IR | ? | ? |
| RS-232 Control | ? | ? |
| Audio | Speaker Microphone | Speaker Microphone |
| Multi-Platform Support | Windows Mac Sun Linux | Windows Mac Sun Linux |
| USB Standard | 2.0 | 2.0 |
Talk to Our Experts
If you prefer to have ATEN contact you, please complete the form and a representative will be in touch with you shortly
Package Contents
- 1x CM1284 4-Port USB HDMI Multi-View KVMPTM Switch
- 4x USB HDMI Cables
- 1x Power Cord
- 1x IR Remote Control
- 1x Rack Mount Kit
- 1x User Instructions
(CM1284-AT-U)
| Computer Connections | 4 |
| Port Selection | Pushbuttons, Hotkeys, IR Remote Control, On-Screen Display (OSD), Mouse Wheel, Mouse Cursor, RS-232 Commands |
| Connectors | |
| Console Ports | 2 x USB Type A Female 2 x HDMI Female (Black) 2 x 3.5mm Audio Jack Female (Green; 1 x front panel,1 x rear panel) 2 x 3.5mm Audio Jack Female (Pink; 1 x front, 1 x rear) 2 x RJ-45 |
| KVM (Computer) Ports | 4 x USB Type B Female (White) 4 x HDMI Female (Black) 4 x 3.5mm Audio Jack Female (Green) 4 x 3.5mm Audio Jack Female (Pink) |
| Power | 1 x IEC320 Jack |
| USB Hub | 2 x USB 2.0 Type A Female (1 x front panel; 1 x rear panel) |
| Switches | |
| Selected | 11 x Pushbuttons |
| LEDs | |
| KVM | 4 (Orange) |
| Audio | 4 (Green) |
| USB | 4 (Green) |
| Emulation | |
| Keyboard / Mouse | USB |
| Video | 4096 x 2160 @ 30 Hz |
| Scan Interval | 5, 10, 15, 30, 60, 90 seconds (default: 5 seconds) |
| Maximum Input Power Rating | 100-240 VAC; 50/60 Hz; 1A |
| Power Consumption | AC110V:16.0W:101BTU AC220V:14.8W:95BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Storage Temperature | -10-60°C |
| Humidity | 0-80% RH, Non-condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 2.46 kg ( 5.42 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 43.72 x 16.40 x 4.40 cm (17.21 x 6.46 x 1.73 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | CM1284-AT-U |
| Barcode # | 4719264647505 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 4.7000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






