- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
_x000D_
With its unique design and innovative features, the CubiQ™ CS1792 USB 2.0 HDMI KVMP™ Switch provides both style and functionality for today's multimedia SOHO environment. Combining a 2-port switch with a 2-port USB 2.0 hub, the CS1792 provides seamless HDMI signal switching between 2 PCs or other HDMI-enabled devices, such as gaming consoles, and allows users to share USB peripherals from a single console._x000D_
_x000D_
The CS1792 provides enhanced independent switching via front panel pushbuttons and keyboard hotkeys, and features Video DynaSync™ technology to ensure that HDMI display resolution is always optimized. With integrated digital audio, the CS1792 also allows users to experience high-definition sound, such as Dolby True HD and DTS HD Master Audio._x000D_
Ideal for multimedia applications in the office, the CubiQ™ CS1792 offers the ultimate in space-saving, streamlined KVM technology for the desktop._x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_(CS1792-AT-U)
| Computer Connections | 2 |
| Port Selection | Hotkey, Pushbutton |
| Connectors | |
| Console Ports | 2 x USB Type A Female (rear panel) 1 x HDMI Female (Black) 2 x 3.5 mm Audio Jack Female (Green; 1 x front, 1 x rear) 2 x 3.5 mm Audio Jack Female (Pink; 1 x front, 1 x rear) |
| KVM Ports | 2 x USB Type B Female 2 x HDMI Female (Black) 2 x 3.5 mm Audio Jack Female (Green) 2 x 3.5 mm Audio Jack Female (Pink) |
| Firmware Upgrade | 1 x 3.5 mm Audio Jack Female (Black) |
| Power | 1 x DC Jack |
| USB Hub | 2 x USB Type A Female (1 x front panel; 1 x rear panel) |
| Switches | |
| Selected | 3 x Pushbutton |
| LEDs | |
| Audio | 3 (Green) |
| KVM | 3 (Orange) |
| USB | 3 (Green) |
| Emulation | |
| Keyboard / Mouse | USB |
| Video | 1920 x 1080 @ 60Hz / 1920 x 1200 @ 60Hz |
| Scan Interval | 1-99 seconds (default: 5 sec.) |
| Power Consumption | DC5.3V:5.35W:42BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0-50°C |
| Storage Temperature | -20-60°C |
| Humidity | 0-80% RH, Non-condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal, Plastic |
| Weight | 0.42 kg ( 0.93 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 20.63 x 7.24 x 4.40 cm (8.12 x 2.85 x 1.73 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | CS1792-AT-U |
| Barcode # | 672792398131 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 1.5400kg |
| Shipping Width | 0.090m |
| Shipping Height | 0.220m |
| Shipping Length | 0.260m |
| Shipping Cubic | 0.005148000m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





