- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
ATEN PSD PP v4.0 Secure KVM Switch CS1184DP4 is specifically designed to meet the stringent security requirement of secure defense and intelligence installations. ATEN PSD PP v4.0 Secure KVM Switch CS1184DP4 is compliant with PSD PP v4.0 (Protection Profile for Peripheral Sharing Device, Version 4.0) standard certified by the National Information Assurance Partnership (NIAP).
ATEN PSD PP v4.0 Secure KVM Switch CS1184DP4 provides isolation between computer sources and peripherals while sharing a single keyboard, mouse, monitor, and speaker set between connected computers of various security classifications. Compliance with PSD PP v4.0 ensures peripheral sharing capabilities provide maximum user data security when switching port focus, preventing unauthorized data flows or leakage between connected sources. Key protections include isolation and unidirectional data flow, restricted peripheral connectivity and filtering, user data protection, configurable device filtration and management, strict audio filtration, and always-on tamper-proof design, keeping sensitive assets isolated and providing advanced security and a user friendly design for instantly secure deployment.
To enhance security, ATEN PSD PP v4.0 Secure KVM Switch CS1184DP4 only offers manual switching methods including front panel pushbuttons and Remote Port Selector (RPS) 1.With multi–layered security, ATEN PSD PP v4.0 Secure KVM Switch CS1184DP4 ensures high-level desktop security and data safekeeping for applications such as government and military agencies, healthcare providers, banking and finance institutions, and other organizations that often handle sensitive or confidential data on separate networks.
Note: 1. The Remote Port Selector is not supplied in the package and requires a separate purchase.
Package Contents
- 1x CS1184DP4 4-Port USB DisplayPort Secure KVM Switch
- 1x Power Cord
- 1x User Instructions
(CS1184DP4-AT-U)
| Computer Connections | 4 |
| Port Selection | Pushbutton, Remote Port Selector |
| Connectors | |
| Console Ports | 1 x DisplayPort Female (Black) 2 x USB Type-A Female (White) 1 x Mini Stereo Jack Female (Green; front panel) |
| KVM Ports | 4 x USB Type-B Female (White) 4 x DisplayPort Female (Black) 4 x Mini Stereo Jack Female (Green) |
| Power | 1 x 3-prong AC Socket |
| Remote Port Selector | 1 x RJ-11 (Black; rear panel) |
| Switches | |
| Port Selection | 4 x Pushbuttons |
| Reset | 1 x Semi-recessed Pushbutton |
| Power | 1 x Rocker |
| LEDs | |
| Power | 1 (Green) |
| Online / Selected (KVM Port) | 4 (Orange) |
| Video | 1 (Green) |
| Key Lock | 3 (Green) |
| Emulation | |
| Keyboard / Mouse | USB |
| Video | Max. 3840 x 2160 @ 30 Hz (UHD) |
| Maximum Input Power Rating | 100–240V~; 50-60 Hz; 1A |
| Power Consumption | AC110V:9.1W:58BTU AC220V:9.1W:58BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0-50°C |
| Storage Temperature | -20-60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 1.75 kg ( 3.85 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 33.50 x 16.39 x 4.40 cm (13.19 x 6.45 x 1.73 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | CS1184DP4-AT-U |
| Barcode # | 4710469341373 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





