- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(CS1762A-AT-U)
| Computer Connections | 2 |
| Port Selection | Hotkey, Pushbutton, Mouse |
| Connectors | |
| Console Ports | 2 x USB Type A Female 1 x DVI-I Female (White) 1 x 3.5mm Audio Jack Female (Green) 1 x 3.5mm Audio Jack Female (Pink) |
| KVM Ports | 2 x USB Type B Female 2 x DVI-I Female (White) 2 x 3.5mm Audio Jack Female (Green) 2 x 3.5mm Audio Jack Female (Pink) |
| Power | 1 x DC Jack |
| USB Hub | 2 x USB Type A Female (rear panel) |
| Switches | |
| Selected | 2 x Pushbutton |
| LEDs | |
| USB Link | 2 (Green) |
| On Line /Selected | 2 (Orange) |
| Emulation | |
| Keyboard / Mouse | USB |
| Video | 1920 x 1200 @ 60Hz |
| Scan Interval | 1–99 seconds (default: 5 sec.) |
| Power Consumption | DC5.3V:3.78W:43BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 50°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0-80% RH, Non-condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.73 kg ( 1.61 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 21.00 x 8.80 x 5.55 cm (8.27 x 3.46 x 2.19 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | CS1762A-AT-U |
| Barcode # | 672792002199 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 2.2000kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.005700000m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.








