- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
_x000D_
The CubiQ™ CS1764A USB 2.0 DVI KVMP™ Switch charts a revolutionary new direction in KVM (Keyboard, Video, Mouse) switch functionality by combining a 4 port KVM switch with a 2 port USB 2.0 hub at the same time as it provides an interface for a digital monitor (DVI)._x000D_
In addition, the CS1764A comes with ATEN's new Video DynaSync™ technology, which optimizes display resolution, and power on detection, which means if one computer is powered off, the CS1764A will automatically switch to the next powered-on computer._x000D_
As a KVM switch, it allows users to access four computers from a single USB keyboard, USB mouse, and monitor console. As a USB 2.0 hub, it permits each computer to access any peripherals connected to the hub on a 'one computer at a time' basis._x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_(CS1764A-AT-U)
| Computer Connections | 4 |
| Port Selection | Hotkey, Pushbutton, Mouse |
| Connectors | |
| Console Ports | 2 x USB Type A Female (White; front panel) 1 x DVI-I Female (White) 2 x Mini Stereo Jack Female (Green; 1 x front panel; 1 x rear panel) 2 x Mini Stereo Jack Female (Pink; 1 x front panel; 1 x rear panel) |
| KVM Ports | 4 x USB Type B Female (White) 4 x DVI-I Female (White) 4 x Mini Stereo Jack Female (Green) 4 x Mini Stereo Jack Female (Pink) |
| Power | 1 x DC Jack |
| USB Hub | USB Hub |
| Switches | |
| Selected | 4 x Pushbutton |
| LEDs | |
| USB Link | 4 (Green) |
| On Line /Selected | 4 (Orange) |
| Emulation | |
| Keyboard / Mouse | USB |
| Video | 1920 x 1200@ 60Hz; DDC2B |
| Scan Interval | 1–99 Seconds (Default: 5 sec.) |
| Power Consumption | DC5.3V:4.8W:38BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 50°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0-80% RH, Non-condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.94 kg ( 2.07 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 27.00 x 8.80 x 5.55 cm (10.63 x 3.46 x 2.19 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | CS1764A-AT-U |
| Barcode # | 672792001987 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 3.2000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.210m |
| Shipping Length | 0.330m |
| Shipping Cubic | 0.006930000m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





